SLOVENSKÁ LAKROSOVÁ FEDERÁCIA - Povedali o nás

[ Skočiť na obsah ] [ Skočiť na navigáciu ]

Povedali o nás

Späť...
Návraty k ME 2008 - I: Rozhovor s Petrom Tahalom

16.11.2008 zdroj: lacrosse.sk

Návraty k ME 2008 - I: Rozhovor s Petrom Tahalom

Návraty k ME 2008 - I

Lacrosse.sk Vám prináša rozhovor s Petrom Tahalom – „Hapem“, ako ho všetci priatelia familiárne volajú. Skúsený český hráč a tréner so slovenskými koreňmi, ktorý ako hrajúci tréner významne prispel k úspešnému účinkovaniu Slovenskej lakrosovej reprezentácie na ME vo Fínsku.

Lacrosse.sk: Hape, kedy a ako začala Tvoja spolupráca so SLF?

S chalanmi sme sa zhodli, že to začalo v Kroměříži na lakrosovom kempe, niekedy v roku 2003-2004, keď sme sedeli v „Hospode u Koruny“. Vtedy som povedal chalanom, že mám babičku z Bratislavy a možno by sme to mohli dať nejako dohromady. Nakoniec slovo dalo slovo a aj keď sme pôvodne plánovali, že by sa to mohlo podariť už od roku 2006 na Majstrovstvá sveta, nakoniec sme skončili až pri roku 2008 a Majstrovstvách Európy.

Lacrosse.sk: Aký je Tvoj vzťah k Slovensku?

Tak ako som už povedal, v Bratislave som mal babičku, ktorá bola Slovenka naozaj od základov. Môj otec sa tiež narodil v Bratislave, kde bol do svojich 3 rokov. Potom sa celá rodina zo strany pokrvného príbuzenstva presťahovala do Čiech. Slovensko mám celkom rád, pretože som tam v mladosti chodieval na hory a vzhľadom na to, že sú na Slovensku vyššie hory ako v Čechách, tak to bolo naozaj lepšie. V mladosti som teda strávil na Roháčoch a v Nízkych Tatrách veľa času.

Lacrosse.sk: Okrem Tvojej účasti na tohtoročných ME viedol si tím prakticky počas celého
prípravného obdobia. Ako by si zhodnotil toto obdobie?

Bola to pre mňa neuveriteľná skúsenosť, keď som mal šancu viesť tento tím, ktorý ma počúval, na rozdiel od všetkých tímov, ktoré som viedol v minulosti. Páčilo sa mi to a myslím, že sme spravili krok vpred. Chcem sa poďakovať celému tímu, ako aj vedeniu SLF, že som dostal túto možnosť. Tiež sa chcem poďakovať hráčom, že ma rešpektovali a snáď to všetko k niečomu bolo.

Lacrosse.sk: Zažil si už mnoho vrcholových lakrosových podujatí. Ako si prežíval tie tohtoročné ME?

Tieto ME som prežíval veľmi osobne. Chcem povedať, že na ME sa muselo proste overiť, že sme niečo natrénovali a že sme sa niekam dostali, čo sa nám aj podarilo. Z pozície hráča to bolo pre mňa akoby opakovanie určitého emocionálneho zážitku, teda prežívanie nového zážitku v tom zmysle, že som bol v novom tíme, ktorý bol strašne fajn. Ťažko som však prežíval prehru s Lotyšskom, čo bolo pre mňa veľkým sklamaním. Nešlo ani až tak o to konečné umiestnenie, ale prehral som už mnoho zápasov, ale táto prehra bola asi najškaredšia. Z pozície trénera si však myslím, že sme sa dostali tam, kam sme sa dostať mali.

Lacrosse.sk: Ako hrajúci asistent trénera, ako sa Ti spolupracovalo s Edom Kostolanským?

Napriek tomu, že som mal z toho pred odletom do Fínska obavy (aj keď sme si pred ME vymenili niekoľko mailov, určité obavy som mal), tak to bolo neuveriteľne v pohode. Až sa mi to zdalo neskutočné, že sme sa zhodli na základných veciach, s ktorými sme chceli do tohto turnaja ísť. Ako chceme pristupovať k hráčom, ako chceme pristupovať ku hre, akým štýlom chceme hrať a tak. Ed bol ako človek, aj ako coach veľmi fajn a spolupracovalo sa mi s ním naozaj výborne. Ja som sa tiež snažil a dúfam, že to isté môže povedať aj Ed o spolupráci so mnou. On bol ten, ktorý toho vie viac, pôsobí v lakrose o mnoho dlhšie a pracuje na vyššej úrovni ako ja a veľa som sa od neho naučil. Jednoducho, spolupráca bola dobrá.

Lacrosse.sk: Splnila Tvoja spolupráca s reprezentáciou a so SLF Tvoje očakávania?

Určite splnila. Moc som si to užíval, aj keď to bol niekedy viac boj a občas toho bolo naozaj veľa. Rozhodol som sa, že to urobím, robil som to rád a som rád, že som sa tak rozhodol. Celé to bolo vynikajúce. Vrátane prípravy i celého turnaja.

Lacrosse.sk: Český lakros patrí v Európe medzi špičku. Kam by si zaradil Slovenský lakros?

Tak v prvom rade by som chcel poopraviť tvrdenie, že Český lakros patrí medzi špičku, pretože Český lakros patril na začiatku medzi špičku (sám som hral finále ME proti Anglicku a tri krát zápas o tretie miesto proti Škótsku), ale teraz sme sa dostali trošku dolu a musíme na tom zapracovať, aby sme sa dostali späť, kde sme boli, pretože nás už veľa krajín predbehlo. Slovenský lakros sa pri svojej prvej účasti na ME ocitol v druhej tretine štartového poľa, čo je vynikajúci výsledok a nebyť nešťastnej prehry s Lotyšskom, tak by skončil na 11. mieste, čo je približne v polovici. Rozhodne z tých nových krajín, ktoré nastúpili na tohtoročných ME, tak je to najlepšia pozícia. Myslím si, že aj pri hre s tými skúsenejšími krajinami stačilo málo a dostali by sme sa o boje o 9. miesto. a bol by to neuveriteľný úspech. Takto to určite je úspech, ale keby sme sa dostali o niečo vyššie, bol by to neuveriteľný úspech.

Lacrosse.sk: Česká republika získala možnosť organizovať vôbec prvé box-lakrosové MS na starom kontinente. Bude to nepochybne veľká udalosť a príležitosť propagácie lakrosu. Ako vnímaš tento fakt.

Som rád, že sme to usporiadateľstvo získali. Je to vlastne neuveriteľná záležitosť, pretože to bude prvý krát, kedy sa bude hrať veľký boxlakrosový turnaj niekde mimo Severnú Ameriku. Takže je to veľký úspech a ja dúfam, že to dokážeme usporiadať tak dobre, ako sa to bude len dať, pretože takúto akciu tu ešte nikto nikdy neusporiadal. Bude to síce na jednu stranu množstvo práce, ale na druhej strane verím tomu, že to spravíme dobre, že to bude pekný turnaj a že tí čo prídu, že ich to bude baviť.

Späť...

KALENDÁR PODUJATÍ

« Október 2019 »
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
domavonkunehrá sa

ODOBERAŤ OZNAMY

Váš e-mail

design by lacrosse
        


PARTNERI

Sponzorovan hosting od spolonosti WebSupport.sk

Main menu