História

Lakros, je pôvodom stará indiánska hra, ktorú hrávali kmene z východného pobrežia Ameriky. Pre indiánov je lakros nielen hra, ale aj určitá životná filozofia. Bola to zároveň aj príprava mladých bojovníkov na boj a prisudzovali jej aj liečiteľské účinky.

Kvôli podobnosti lakrosu so starou francúzskou palicovou hrou ho francúzsky misionári nazvali „La crosse“.V roku 1850 boli zavedené prvé oficiálne pravidlá lakrosu a odvtedy indiánske aj neindiáske mužstvá začali túto hru rozširovať aj na ďalšie kontinenty. Ešte do konca 19. storočia sa lakros rozšíril do Anglicka, Austrálie, na Nový Zéland a hlavne do univerzitných mestečiek po celom východnom pobreží USA.

1882 bola založená prvá „Intercollegiate Association“ združujúca vedúce univerzity, Harvard, Johns Hopkins University a Princeton. Pôvodná irokézska verzia tohto športu sa tomu dnešnému podobá najviac. Irokézovia hrajú od roku 1990 na Majstrovstvách sveta ako samostatný národ.

Začiatok medzinárodných súťaží sa datuje do 19 storočia, kedy proti sebe nastúpili tímy Kanady a Irokézov. O medaily sa bojovalo v rokoch 1904 a 1908 na olympijských hrách. Víťazstvo Kanady na hrách roku 1904 znamenalo vôbec prvú medailu z OH. Lakros bol ukážkovým športom na Olympijských hrách v rokoch 1928, 1932 a 1948.

V 30tych rokoch 20 storočia usporiadatelia spojili dva najpopulárnejšie športy Kanady a vytvorili Box lakros (lakros hrajúci sa na hokejovom ihrisku). V polovici 30rokov box-lakros úplne vytlačil field-lakros a stal sa oficiálnym športom Kanadskej Lakrosovej Asociácie.

Majstrovstvá sveta vo field-lakrose sa po prvý krát konali v roku 1960 a okrem jediného víťazstva Kanady dominovalo USA. Prvé box-lakrosové majstrovstvá sveta hostila Kanada v roku 1980, na ktorých aj vyhrala. Prvé box-lakrosové MS pod oficiálnou hlavičkou ILF (Medzinárodná lakrosová federácia) sa konali roku 2003 Kanadskom Ontáriu. Sedem dňový turnaj vyhrala Kanada, keď vo finále porazila Irokézov.

Lakros je zaujímavý šport aj z iného hľadiska. Hralo ho totiž mnoho známych hviezd z NHL. Medzi najznámejšie mená patria: Joe Nieuwendyk, Brendan Shanahan, Ted Nolan, Wayne Gretsky, Doug Gilmour, Cliff Ronning, Joe Sakic, Gary Roberts, Paul Coffey.

História lakrosu na Slovensku

V roku 2003 vznikol prvý lakrosový klub na Slovensku, pod názvom Tricksters Bratislava. Jeho zakladateľom bol Mark Lichtner. Lakros začínal v skromných podmienkach s minimom výstroje hádzaním si lakrosovej loptičky o stenu a postupným získavaním skúsenosti v spoločne vznikajúcej DLC (Dunajská lakrosová konferencia), ktorej zakladajúcimi tímami boli práve Tricksters a Vienna Monarchs.

V prvom ročníku 2004 obsadil tento klub posledné miesto bez získania jediného bodu a so skóre 6:60. Vtedajšími súpermi boli kluby Passau (Nemecko) a Vienna Monarchs (Rakúsko). Prvý boxlakrosový turnaj usporiadal klub Tricksters 26. septembra 2004. Rok 2005 bol o niečo úspešnejší keď v rozšírenej lige skončili Tricksteri štvrtý z piatich klubov (Passau, Vienna Monarchs, Ljubjana, Tricksters, Graz). Skóre v tomto ročníku už bolo o niečo lepšie 44:51. Dobré výsledky v lige sa odzrkadlili aj na turnajoch. Tricksters obsadili 3 miesto na silno obsadenom turnaji vo Viedni (Austria open). Prelomovým sa stal ročník 2006 keď klub z Bratislavy zvíťazil v DLC lige a vybojoval si z pomedzi šiestich tímov cennú trofej. Tricksteri získali dokopy 22 bodov keď neprehrali ani jeden zápas a utrpeli len jedinú remízu v otváracom zápase sezóny s Cherokees (Viedeň). Rok 2007 sa stal úspešným aj napriek tomu že sa DLC liga nehrala najmä kvôli nevôli iných klubov. Tricksters Bratislava zvíťazili na Austria open, kde okrem iných porazili aj víťazov ročníka 2006 Sundbyberg (Švédsko) a svojho odvekého rivala z Passau. Rok 2007 bol a je dôležitý pre ďalšie napredovanie lakrosu na Slovensku, kedy oddelením od klubu Tricksters vznikol ďalší Bratislavský lakrosový klub (Bratislava Bats).V roku 2010 vznikol po Košickom klube aj prievidzský lakrosový klub Hammers, neskôr Headhunterz.

Ďalším mílnikom bol rok 2014, kedy sa podarilo založiať lakrosový klub vo Zvolene. Aktuálne sú na Slovensku tri aktívne lakrosové kluby, ktoré sú súčasťou Slovenskej lakrosovej ligy.

Na medzinárodnej úrovni sa Slovenský národný tím predstavil po prvý raz na majstrovstvá Európy 2008 vo Fínskom Lahti, kde osadili premiérové 12. miesto. Od tej doby sa postupne Slováci zúčastnili na majstrovstvách sveta 2010 (Manchester) 17. miesto, halových majstrovstvách sveta 2011 (Praha) 8. miesto, majstrovstvách Európy 2012 (Amsterdam) 12. miesto.Slovenský národný tím bude tiež reprezentovať Slovenskú republiku na majstrovstvách sveta 2014 (Denver), na ktorých sa zúčastní spolu s ďalšími 38 krajinami z celého sveta.